No Man, 2025

Participatieve performance
Videowerk (4:28 min.)

‘No Man’ is een performance op het snijvlak van kunst, natuur en recht uitgevoerd tijdens residentie op Vlieland. Tijdens de werkperiodes deed hen artistiek onderzoek naar mogelijke toekomsten van het eiland en de Waddenzee binnen de context van klimaatverandering.

No man is an island, but can an island become a man?

Geen mens is een eiland, maar kan een eiland een mens worden?

Deze poëtische vraag is het vertrekpunt van een filosofisch en artistiek onderzoek. Samen met bewoners en badgasten van Vlieland verkent Karl een nieuw idee: Kan natuur – een eiland rechten krijgen, net als mensen? In Nieuw-Zeeland is de Whanganui-rivier wettelijk erkend als een levend wezen met rechten. Volgens de Māori is een rivier een wezen met een eigen ziel: “De rivier is van zichzelf.” 

Kunnen we ook Vlieland ook als levende entiteit zien, met recht op bescherming?

Karl Karlas was artist-in-residence op Vlieland met dank aan Standplaats Vlieland dat wordt georganiseerd door Into The Great Wide Open, Museum Tromp’s Huys en Hi-Lo. Daarnaast werd het project gesteund door Cultuurfonds Zuid-Holland en Gemeente Leiden.